codebrothers | Blog | Rýchlosť stránky: Ako ovplyvňuje SEO a ako ju zlepšiť

Ako rýchlosť stránky ovplyvňuje SEO

Codebrothers | Blog

V roku 2010 google oznámil, že rýchlosť stránky bude mať vplyv na celkové umiestnenie tvojho webu vo vyhľadávači. To priamo úmerne súvisí s časom, ktorý musia užívatelia čakať, kým sa stránka načíta. Priemerná doba načítania e-commerce riešenia je až 7. sekúnd, pričom ideálny čas načítania webu by sa mal pohybovať okolo 3 sekúnd.

My ponúkame riešenie, vďaka ktorému užívateľ načíta váš web alebo eshop za menej ako 2 sekundy.

Mám záujem

Vieš, že Google penalizuje pomalé stránky?

Pravdou je, že dlhá doba načítania webu má za následok zlú užívateľskú skúsenosť. A zlá užívateľská skúsenosť sa rovná strate príjmov. Pretože ak tvoja cieľová skupina musí na obsah čakať príliš dlho, proste z webu odíde.

Rovnako závažným dôvodom, prečo venovať pozornosť rýchlosti načítania tvojho webu je, že vyhľadávače ako Google penalizujú stránky, ktoré sa načítavajú pomaly a umiestňujú ich na nižšie priečky vo vyhľadávaní. Penalizované sú ako weby na desktopových, či prenosných počítačoch tak aj na mobilných zariadeniach bez výnimky. [1]

Google porovnáva tvoj web s inými, konkurenčnými na základe množstva rôznych zložitých kritérií. Jednou z týchto kritérií je už spomínaná rýchlosť. Ak je tvoj web rýchly máš oproti konkurencii pár bonusových bodov navyše - a určite aj pár zákazníkov k dobru.

Príčiny pomalého webu

Medzi “spomaľovače” webu patrí veľa faktorov. Predstavíme ti tie najčastejšie, s ktorými sa však dá pracovať a vhodne ich upraviť tak, aby bežali ako o preteky.

  • Pomalý hosting či server: Príliš lacný webhosting, alebo server s tými najnižšími parametrami ti síce ušetria pár eur, ale nie sú vždy tou najlepšou voľbou, najmä ak tvojmu webu časom narastá návštevnosť. Vyšší nápor pripojených užívateľov nedokáže plynulo obslúžiť lacný hosting. Tak to proste je.
  • Technológia servera: V dnešnej dobe už nie je problém vybrať si z množstva technologických riešení, ktoré môžu poháňať to serverové “železo”, ktoré sme pre projekt prenajali. Pred 10 rokmi bolo nevyhnutné zotrvávať vo sfére Open Source pri PHP alebo Jave.
    Dnes je ale svet IT na inej úrovni a môžeme si vyberať spomedzi modernejších hráčov ako sú Go Lang či NodeJs. Tieto technológie sú neporovnateľne rýchlejšie a zvládajú viac nezávislých pripojení, a to dokonca na slabšom hardvéri ako ich vyššie spomenutí predchodcovia.
  • Veľkosť obrázkov: Stiahneš z fotobanky, dáš na web. Bežná prax vlastníkov e-commerce riešení, ktorá sa odráža najmä na rýchlosti webu. Vhodným riešením je používať obrázky v rozlíšení, ktoré je pre web postačujúce. Uprednostňujte preto PNG a SVG formát pri obrázkoch, ktoré nemajú príliš veľa detailov, napríklad logá a ikony. Pre fotografie používajte JPG, alebo WEBP formáty.

Rýchly web či eshop = viac konverzií

Zhrnuli sme si, že rýchlosť tvojho webu má na svedomí hosting, staré technológie, veľkosť súborov, ktoré doň vkladáš. Ak máš aj ty už plné zuby Magenta alebo Wordpressu vyskúšaj modernejší spôsob kódovania - Go Lang a NodeJS.

My v codebrothers nimi žijeme. Zver svoj web do správnych rúk.

Napíš nám ešte dnes, veď na rýchlosti predsa záleží.

Napíš nám

[1] https://searchengineland.com/google-speed-update-page-speed-will-become-ranking-factor-mobile-search-289904